Svatební Expo

Rozhovor se Svatebním koordinátorem

Vyzpovídali jsme dvě z nejlepších svatebních koordinátorek u nás, Katku Fields a Magdu Brůčkovou.

Dozvíte se, co obnáší práce dobrého Svatebního Koordinátora, co je na plánování svateb nejtěžší nebo třeba co vtipného se na svatbách může stát.

JAK DLOUHO PRACUJEŠ VE SVATBÁCH?

Katka: V oblasti svateb pracuju od roku 2000, tedy 17 let. „Náhodou“, jak už se to tak v životě někdy stává, jsem se setkala s firmou PragueWeddings po studiích na VŠ, a u svateb už jsem zůstala. Za tu dlouhou dobu jsem kromě koordinace svateb, kterých mám za sebou cca 400, zaučila v PragueWeddings mnoho našich „junior koordinátorů“ a pracovala na svatbách s nimi. Od roku 2011 vedu Svatební Akademii – v našich kurzech předáváme naše zkušenosti svatebním koordinátorům z celé ČR, Slovenska, přednášeli jsme i týdenní kurz v Pekingu a chystáme se do Benátek a Londýna. Mám na starosti také svatební rozvojové aktivity ve firmě, takže je moje práce rozmanitá a na svatby tak nahlížím z mnoha stran.

Magda: ve svatbách pracuji od listopadu 2007, tedy téměř přesně 10 let.

CO TĚ NA SVATBÁCH NEJVÍC BAVÍ?

Katka: Ten úžasný pocit, když všechny kousky mozaiky, které mám na starost, a které jsem několik měsíců (i let J) před svatbou s nevěstou skládala dohromady, najednou zapadnou do toho nádherného barvitého obrazu svatby. A emoce, které jsou na svatbách silné.  Když po svatbě přijdou novomanželé, jejich rodiče a přátelé, potřesou vám vděčně rukou a řeknou, že to byla nejkrásnější svatba, na které kdy byli. Být součástí tak důležitého dne je moc hezké. Ani dnes se neubráním dojetí a slzám.

Magda: Komunikace s klienty, různorodost práce a svatby vůbec. Sama nechápu, že po 10 letech se ještě občas neudržím a uroním během obřadu slzu. Spousta lidí se diví, ptají se mě co motivuje naše klienty k tomu, aby si nechali zorganizovat svatbu v Praze, často ve městě kde nežijí, kde nikoho neznají. Ale Praha je krásná a naše svatby se odehrávají na místech v Praze nejhezčích. Pražané na to často zapomínají, ale když se podíváte na Prahu v klidu, na krásném místě, se sklenkou dobrého vína, uvědomíte si, že Praha je opravdu jedním z nejhezčích měst vůbec. Takže má práce spočívá v zorganizování krásného dne na krásném místě s klienty, kteří přijíždí do Prahy odpočívat, užívat si a jsou výborně naladěni.

CO JE NA ORGANIZOVÁNÍ A PLÁNOVÁNÍ SVATEB NEJTĚŽŠÍ?

Katka: Stres. Je to velká zodpovědnost – jeden z nejdůležitějších dnů je na vás a musí to běžet skvěle. Kdo svatbu nikdy neorganizoval (nebo se ještě nevdával), těžko si to představí. Jsme tu od toho, abychom sejmuli z nevěsty břímě organizace – v praxi to znamená mít na starost místo na obřad, místo na hostinu a 10 či 20 dodavatelů – květináře, dopravu hostů, dort, fotografa, catering, hudbu, tisk jmenovek, celkovou logistiku atd. Lidé občas dělají chyby, špatně pochopí zadání, nedodají kvalitní produkt. Jako dobrý koordinátor musíme mít hlavně dobré dodavatele. Na diskuzních fórech často čtu povzdechy nevěst, že jim týden před svatbou zrušila termín restaurace nebo fotograf. Že květiny byly jinak barevné a zvadly za dvě hodiny. My děláme svatby už 20 let, naučili jsme se „vychytat“ vše, co je možné. Ale i tak se občas dějí na svatbě věci, které musíme (ideálně nenápadně) řešit.

Magda: Tak možná právě ta komunikace s lidmi. Naši klienti často pocházejí z odlišných kultur a samozřejmě pro spoustu nevěst, pro jejich rodiny, je svatební den dnem vysněným. Vše musí být perfektní a občas je těžké najít kompromis mezi snem a realitou. Míra stresu je na každé svatbě obrovská a snoubenci, jejich rodiny a nikdo z hostů nesmějí nic poznat. Právě proto si najímají svatebního koordinátora, aby si ten vysněný den užili a nemuseli se vůbec o nic starat. A to je naše práce.

JAKÉ VLASTNOSTI A SCHOPNOSTI BY MĚL MÍT DOBRÝ SVATEBNÍ KOORDINÁTOR?

Katka: Zní to banálně, ale hlavně organizační schopnost a empatii. V praxi vidím, že někteří koordinátoři jedno či druhé postrádají. Schopnost vizualizovat si svatbu dopředu, vidět detaily, na které je potřeba myslet, předvídat. Myslet na hodně věcí najednou. Hodně důležitá je praxe a zkušenost. Myslím, že dobrý koordinátor se musí umět (a chtít) vcítit do přání nevěsty, nabídnout jí možnosti, ale respektovat její přání. Mnoho koordinátorů snoubencům vnucuje své představy a dodavatele. Měl by mít komunikační a diplomatické dovednosti – jsme styčným bodem mezi nevěstou a dodavateli svatebních služeb a je potřeba umět jednat: profesionálně, ale s pokorou a úsměvem.

Magda: Musí být především empatický. Měl by se snažit klientům porozumět a pochopit co chtějí. Každá svatba je trochu jiná, pro každou nevěstu je něco nejdůležitější. Pro jednu jsou to květiny, pro druhou dobré víno, pro třetí make-up. Svatebni koordinátor je od toho, aby plnil klientům přání, ne aby je přesvědčoval o své pravdě. Ale samozřejmě, dobrý koordinátor musí umět i poradit, nasměrovat, dát možnosti, ze kterých si klient může vybrat. Nezbytná je určitě výborná znalost prostředí, dodavatelů, služeb. I po deseti letech se na každé svatbě naučím něco jiného, stále je co zlepšovat. Osobně si myslím, že praxe je k nezaplacení.

JAKOU UŽITEČNOU RADU BYS DALA ZCELA NOVÝM SVATEBNÍM KOORDINÁTORŮM?

Katka: Zkuste se podívat na jednu dvě svatby s někým, kdo už svatby dělal. Možná stojí za zvážení absolvovat nějaký dobrý svatební kurz – zkušenosti jsou v tomto oboru cenná věc. Před svatbou si svatební den v klidu představte: co Vám chybí? Kdy se přijede nainstalovat kapela? Co když bude pršet? Jste tu pro nevěstu a ženicha – Vaše práce je vidět, ale Vy jste vidět a slyšet málo. Pevné nervy a zároveň úsměv.

Magda: Pevné nervy a úsměv za každou cenu J a samozřejmě absolvování našeho svatebního semináře.

MÁŠ NĚJAKOU VESELOU SVATEBNÍ HISTORKU?

Katka: Ale ano. Na jednom luxusním zámku si opilí hosté ve 2 hodiny ráno oblékli brnění vystavených rytířů a začali bojovat, pod jejich útokem padlo několik cenných benátských zrcadel. Jindy uprostřed obřadu omdlel ženich (bylo vedro) a když se po chvilce probral, ptala se nevěsta trochu dotčeně, zda si ji chce opravdu vzít. Při plavbě po Vltavě nám loď uvízla v komoře na asi dvě hodiny, takže hosté i nevěsta lezli po požárním žebříku po zdi u Kampy na břeh. Historek je hodně – ale ve svatební den tak vtipné nejsou, trochu jsem se u nich zapotila.

Magda: Tak těch by byla spousta – od propití svatebních prstýnků den před svatbou, ženicha, který po vydatném loučení se svobodou neudržel obsah žaludku během slavnostních proslovů, ztracených kufrů, ztracených hostů – téměř na každé svatbě se najde něco. OVŠEM od toho je tu právě svatební koordinátor, aby zmíněné bylo vyprávěno později jako veselá historka, tomu předchází skrytá práce správného koordinátora, vše nenápadně ve vypjatém okamžiku „vyžehlit“.

                                                                  

                                 KATKA FIELDS                                                                               MAGDA BRŮČKOVÁ
                                 Senior Wedding Planner a Wedding Academy Director                  Wedding Director
                                 PragueWeddings.com                                                                   PragueWeddings.com
                                 SvatebniSeminare.cz                                                                     Svatby.cz

  
ONLINE

SVATEBNÍ EXPO MAGAZÍN 

 

 

 

SVATEBNÍ EXPO VÁM PŘINÁŠÍ